Polazeći od činjenice da je kvalitet najznačajniji strateški faktor uspeha jedne organizacije Institut za javno zdravlje Vojvodine je uspostavio, dokumentovao, primenjuje i održava sistem upravljanja kvalitetom, saglasno zahtevima međunarodnog standarda “ISO 9001“.
Kako je kvalitet usluga Instituta u direktnoj je vezi sa kvalitetom laboratorijskih ispitivanja, rad laboratorija je usaglašen sa zahtevima standarda “ISO/IEC 17025“.
Pored toga, Institut je maksimalno posvećen i očuvanju prirode što je dokazao time što je sertifikovao Sistem upravljanja zaštitom životne sredine, saglasno zahtevima standarda “ISO 14001“. Primenom i daljim unapređenjem ovog sistema Institut smanuje na najmanji mogući nivo sve štetnosti koje nastaju u procesu rada i sprečava zagađenje životne sredine, podstičući i druge da uvedu i primene principe zaštite životne sredine.
Svoju opredeljenost ka razvoju i unapređenju sistema upravljanja kvalitetom i zaštitom životne sredine Institut demonstrira doslednim sprovođenjem Politike kvaliteta i zaštite životne sredine, kao i realizacijom ciljeva definisanih u okviru ove Politike.
POLITIKA KVALITETA I ŽIVOTNE SREDINE
Institut za javno zdravlje Vojvodine je vodeća zdravstvena ustanova u oblasti javnog zdravlja u AP Vojvodini.
Osnovni zadaci Instituta su praćenje i analiza zdravstvenog stanja stanovništa i determinanti zdravlja i predlaganje mera populacionog karaktera za rešavanje zdravstvenih problema, očuvanje i unapređenje zdravlja. U ostvarivanju delatnosti Instituta akcenat se stavlja na:
Svi zaposleni, čije znanje i iskustvo predstavlja značajan potencijal za edukaciju i naučno-istraživački rad, prihvataju unapređenje i razvijanje kulture kvaliteta kao deo svog svakodnevnog rada.
Delatnost Instituta obavlja se u skladu sa principima očuvanja životne sredine i održivog razvoja, a izučavanje činilaca životne sredine i njihovog uticaja na zdravlje stanovništva jedan je od osnovnih zadataka Instituta.
Svi zaposleni u Institutu ponašaju se u skladu sa Politikom kvaliteta i životne sredine, jer je odgovornost prema životnoj sredini jedan od osnovnih prioriteta Instituta.
Saglasno tome Institut će:
Za sprovođenje Politike kvaliteta i životne sredine odgovoran je direktor Instituta.
Sprovođenjem Politike kvaliteta i životne sredine doprineće da se Institut razvija u modernu, evropsku instituciju, priznatu po svojim stručnim dostignućima u oblasti javnog zdravlja.
U Novom Sadu |
V.D: DIREKTOR INSTITUTA |
6.12.2021. | Prof. dr Vladimir Petrović |
Laboratorije obavljaju fizička, hemijska, senzorska i mikrobiološka ispitivanja vode, hrane i predmeta opšte upotrebe, fizička i hemijska ispitivanja vazduha, uzorkovanje vode i vazduha, određivanje nivoa buke u životnoj sredini.
Trajno opredeljenje Laboratorija je nepristrasno pružanje kvalitetnih usluga korisnicima i pravovremeno izdavanje tačnih i pouzdanih Izveštaja o ispitivanju i uzorkovanju.
Dobra organizacija, nepristrasno obavljanje poslova, kompetentno osoblje, kvalitetna, savremena i etlonirana oprema i poštovanje načela poverljivosti i nepristrasnosti su garancija zadovoljenja zahteva korisnika.
Prema svojim korisnicima Laboratorije razvijaju poslovno-partnerske odnose, a od zaposlenih zahtevaju da poslove obavljaju u skladu sa zakonom, pravilima struke i stečenim kvalifikacijama, uz visok nivo poslovne i etičke odgovornosti.
Stručni rad se stalno unapređuje kroz obuke zaposlenih, inoviranje opreme za ispitivanje, unapređenje organizcije i primenu novih, savremenih metoda.
Sva ispitivanja se obavljaju prema poznatim i priznatim metodama kako je to definisno propisanom dokumentacijom.
Odsek laboratorijskih službi, Odsek za humanu ekologiju, Odsek za pravilnu ishranu i zdravstvenu bezbednost hrane,Odsek za sanitarnu bakteriologiju, Odsek za pripremu hranljivih podloga, za sterilizaciju i upravljanje medicinskim otpadom, kao orgnizacioni delovi Instituta za javno zdravlje Vojvodine ostvaruju ispitivanja nezavisno i samostalno. Za kvalitet rada šefovi navedenih Odseka su odgovorni direktoru Instituta i načelniku svog Centra čija je dužnost da obezbedi sve potrebne uslove za ostvarivanje kvalitetnih usluga.
Koordinator za akreditaciju laboratorija odgovoran je za funkcionisanje rada Laboratorija u oblastima koje se odnose na obim akreditovanja, saglasno zahtevima standarda SRPS ISO/IEC 17025, a dužan je da sa rukovodstvom Instituta, preispituje donetu politiku i da je usklađuje sa nastalim promenama u okruženju.
Celokupno osoblje Laboratorija upoznato je sa ovom politikom sistema menaxmenta i odgovarajućom dokumentacijom, dužno je da ih primenjuje i sprovodi i da svojim radom doprinosi poboljšavanju kvaliteta rada.
Opšti ciljevi politike sistema menaxmenta Laboratorija su da:
daju korisniku tačne i pouzdane rezultate ispitivanja u predviđenom roku,
garantuju nepristrasno obavljanje laboratorijskih aktivnosti, kao i tajnost rezultata ispitivanja i podataka o korisnicima,
razvijaju partnerske odnose sa korisnicima,
prate trendove razvoja metoda i opreme za ispitivanje i
stalno unapređuju rad Laboratorija putem poboljšavanja organizacije rada, stručnog usavršavanja i osposobljavanja osoblja i smanjenja pojava neusaglašenosti.
Navedeni ciljevi se kontinuirano preispituju od strane rukovodstva Instituta.
Novi Sad, 04.04.2019.
|
Koordinator za akreditaciju laboratorija Ljilja Torović |